دات نت نیوک

مشاوره ایمنی آتش نشانی و اخذ تاییدیه

 تلفن تماس : 02166233275 - 09194782491

طراحی و اجرای سیستم های اطفای حریق گازی FM200

معرفی سیستم اطفا حریق FM200

 

FM200 که با نام HFC227ea نیز شناخته می­ شود، ترکیبی از گازهای کربن، فلوئور و هیدروژن می‌باشد. این گاز، بی‌رنگ، بی‌بو و از نظر الکتریکی نارساناست. سیستم اطفا حریق مبتنی بر گاز FM200 یک سیستم اطفا حریق بدون نیاز به استفاده از آب می­ باشد که می­تواند در کمتر از 10 ثانیه به طور کامل عمل کرده و حریق را خاموش کند. این سیستم کاملا با محیط زیست سازگار بوده و برای اماکنی که سیستم اطفا حریق آن­ها به طور صحیح طراحی شده­ باشد، هیچ­گونه خطری برای ساکنین نخواهد داشت.

عده­ای بر این باورند که سیستم FM200 به هنگام عملکرد خود در زمان حریق، اکسیژن موجود در محل آتش ­سوزی را کاهش می­ دهد که چنین چیزی اشتباه می­ باشد. FM200 یک ترکیب شیمیایی است که با جدا کردن اضلاع مثلث آتش ( اکسیژن، گرما و سوخت ) از یکدیگر، آتش را خاموش می­ کند. غلظت ترکیب FM200 به طور معمول بین 7.9 تا 8.5 درصد می ­باشد. میزان این غلظت توسط سازندگان و بر اساس استاندارد ISO14520 تعیین می ­شود. این سیستم قادر است هرگونه آتش سوزی معمولی، ناشی از خطاهای الکتریکی و یا مایعات اشتعال­ زا را در کمتر از 10 ثانیه به طور کامل خاموش کرده و از خرابی­ های ناشی از آن جلوگیری کند. ترکیب مورداستفاده در این سیستم با فشار بالا در سیلندر­هایی قرار داشته و به هنگام تخلیه از طریق سیستم لوله­ کشی طراحی ­شده به محل حریق منتقل شده و آتش را در کوتاهترین زمان ممکن خاموش می­ کند. مقدار گازی که از طریق نازل و لوله­ ها به محل حادثه منتقل می­ شود، بایستی به طور دقیق محاسبه شود، چرا که در غیر اینصورت ممکن است به حاضرین در محل آتش ­سوزی آسیب برساند.

سیستم FM200 متعلق به ترکیبات HFC ( هیدرو فلوئورو کربن ) بوده و هیچ گونه تهدیدی برای لایه اوزون محسوب نمی­ شود.

 

سیستم اطفاء حریق گازی FM200

 

 

 

 

ساپکو تجارت پست بانک ایران دانشگاه جامع علمی کاربردی سازمان آتشنشانی وزارت راه و شهرسازی کوروش نمایشگاه بین المللی ariana-fire  اول استوک  کلینیک شنوایی بهار  آراماس نیکان تجارت